چهارشنبه, 26 مهر 1396

امکانات ویژه برای اعضاء

منتظر پروموشن های ما باشید و از تخفیفات ویژه با دریافت کد تخفیف در ایمیلتان بهره مند شوید، پس هم اینک عضو شوید ....

عضویت در سایت

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین اخبار و مطالب جدید دندانپزشکی و سلامت دهان و دندان به ایمیل شما ارسال خواهد شد ...

عضویت در خبرنامه

کلینیک مجازی

اگر به مشاوره عمومی و تخصصی دندانپزشکی نیاز دارید، با ارسال سوالات خود پاسخ مناسب را دریافت کنید ...

درخواست مشاوره

You are here: خانه خدمات ویژه خدمات اختصاصی تازه های دندانپزشکی مشکلات معلولان در مطب دندانپزشکي

مشکلات معلولان در مطب دندانپزشکي

مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل
شنبه, 01 بهمن 1390 ساعت 21:54

مشکل اصلي در درمان کودکاني که معلوليت ذهني دارند، اين است که کنترل آنها روي صندلي دندانپزشکي دشوار است و اين کودکان به راحتي روي صندلي دندانپزشکي نمي‌نشينند - دکتر شکوفه شجاعي
مشکلات معلولان در مطب دندانپزشکي

اگر شما يک کودک معلول ذهني و جسمي داشته باشيد، حتما مي‌دانيد که بردن آنها به مطب دندانپزشکي خيلي دشوار است چون اين بچه‌ها معمولا عادت ندارند روي يک صندلي آرام بنشينند. از طرف ديگر ترس‌هايي که بچه‌ها از آمپول و دندانپزشک و لباس سفيد دارند، اين کودکان را بيش از پيش بي‌قرار و ناآرام خواهد کرد. در اين ميان بهداشت دهان و دندان اين کودکان هم مساله بسيار مهمي است که بدون شک حتما مي‌دانيد حتي يک مسواک زدن ساده دندان اين کودکان بسيار دشوار است چون اين بچه‌ها گاهي در برابر حتي يک مسواک زدن ساده مقاومت مي‌کنند...

اگر شما هم چنين مشکلاتي در منزل داريد، بهتر است بدانيد کنار آمدن با بهداشت دهان و دندان اين کودکان اصلا دشوار نيست، به شرطي که شما بدانيد چگونه با اين کودکان در مورد اين مساله کنار بياييد و راه‌هاي کليدي براي حفظ بهداشت دهان و دندان آنها در خانه را بدانيد، حتي در صورت بروز دندان درد شما مي‌توانيد دندانپزشکاني را پيدا کنيد که به بهترين نحو مي‌توانند به شما در اين زمينه کمک کنند.


مراکزي براي کوچولوها

اگر شما نياز داريد که کودکتان را به مطب دندانپزشکي ببريد، بهتر است به جاي يک دندانپزشک عمومي يک متخصص دندانپزشکي کودکان را پيدا کنيد. متخصصان دندانپزشکي کودکان، دندانپزشکاني هستند که دوره‌هاي تکميلي براي درمان دندان‌هاي کودکان و کنترل ترس و اضطراب آنها روي صندلي دندانپزشکي را گذرانده‌اند. از سوي ديگر اين متخصصان آموزش‌هاي ويژه‌ايي درباره درمان کودکاني که از معلوليت ذهني و يا جسمي رنج مي‌برند را سپري کرده‌اند. بنابراين شما مي‌توانيد با خيال آسوده کودکتان را به دست اين متخصصان بسپاريد و مطمئن باشيد که در نهايت آرامش و با بهترين تدابير کودک شما دندان‌هايش درمان خواهد شد. از سوي ديگر در بسياري از کشورهاي دنيا، مراکز خاصي براي درمان‌هاي دندانپزشکي اين کودکان راه‌اندازي شده است. اين مراکز مجهز به تجهيزات ويژه براي درمان‌هاي دندانپزشکي اين کودکان هستند. اتاق عمل، امکانات بيهوشي عمومي و وسايل کنترل کودکان روي صندلي دندانپزشکي در اين مراکز مهيا است و در ضمن پرسنل اين مراکز، آموزش‌هاي لازم براي کنترل اين کودکان روي صندلي دندانپزشکي را گذرانده‌اند و به خوبي مي‌دانند با فرزند شما چگونه کنار بيايند. شما مي‌توانيد آدرس و شماره تلفن اين مراکز را از سازمان بهزيستي و يا دانشگاه‌هاي علوم پزشکي شهر و استانتان بپرسيد.


بيماران خاص؛ درمان‌هاي خاص‌تر

بيشتر دندانپزشکان مي‌دانند مشکل اصلي در درمان کودکاني که معلوليت ذهني مثل سندرم داون دارند، اين است که کنترل آنها روي صندلي دندانپزشکي دشوار است و اين کودکان به راحتي روي صندلي دندانپزشکي نمي‌نشينند ولي حتما شما هم به عنوان پدر و مادر اين کودکان مي‌دانيد که اين کودکان بسيار مهربان و صميمي هستند و اگر با آنها کنار بياييد، مي‌توانيد رفتار آنها را حتي روي صندلي دندانپزشکي کنترل کنيد ولي اگر واقعا اين کودکان با دندانپزشک همکاري نکنند، دندانپزشک مجبور است براي آرام کردن آنها و فرصت يافتن براي درمان دندان‌هايشان، از تدابير ديگري استفاده کند. گاهي برخي از دندانپزشکان قرص‌هاي آرام‌بخش را براي کودک شما تجويز مي‌کنند تا آرام‌تر روي صندلي دندانپزشکي بنشيند و گاهي نيز از ماسک‌هاي مخصوصي مثل ماسک اکسيژن که حاوي گازي آرام‌بخش است استفاده شده و روي دهان و بيني کودک گذاشته مي‌شود تا آرام‌تر روي صندلي دندانپزشکي قرار گيرد و درمان دندانپزشکي را تحمل کند. از طرف ديگر اگر با تمام اين شرايط اين کودکان به دندانپزشک اجازه درمان دندان‌هايشان را ندهند، لازم است که از وسايل مخصوصي براي کنترل حرکات دست و پاي آنها استفاده شود. شما از اين بابت نگران نباشيد چون اين بخشي از درمان دندانپزشکي کودک شما است. در اين موارد دندانپزشک ممکن است با بستن باندهايي به دست‌ها و پاهاي کودک، حرکات بدن او را کنترل کند. اگر با همه اين تدابير باز هم کنترل کودک روي صندلي دندانپزشکي امکان‌پذير نشد، بهتر است او را به مراکز دندانپزشکي تخصصي ويژه معلولان ببريد. اين مراکز مجهز به اتاق عمل هستند. کودک شما زير نظر متخصص بيهوشي و دندانپزشک متخصص اطفال بي‌هوش مي‌شود و تعداد زيادي از دندان‌هايش که نياز به ترميم و درمان دارد در همان چند ساعت بيهوشي عمومي درمان خواهد شد.


مسواک‌هاي برقي بخريد

شما در خانه هم مي‌توانيد به کوچولويتان کمک کنيد که بهتر و راحت‌تر بهداشت دهان و دندان‌هايشان را رعايت کند. اول از همه مي‌توانيد برايش يک مسواک برقي بخريد و خودتان دندان‌هايش را در منزل مسواک بزنيد. معمولا اين کودکان خودشان به دشواري مي‌توانند بهداشت دهان و دندان‌هايشان را رعايت کنند بنابراين اگر شما بر مسواک زدن دندان‌هاي اين کودکان نظارت فعال داشته باشيد، خيالتان از اين بابت راحت‌تر خواهد بود. برايش مسواک‌هايي را بخريد که داراي عکس‌ها و طرح‌هاي کارتوني باشند. سر اين مسواک‌ها بايد کوچک باشد تا در دهان کودک جاي بگيرد. هرچه دسته اين مسواک‌ها بزرگ‌تر و حجيم‌تر باشد، اين کودکان راحت‌تر آن را در دست گرفته و هنگام مسواک زدن کنترل بهتري خواهند داشت.


فقط يک مرکز کافي نيست

با وجود تعداد زياد معلولان ذهني و جسمي در کشورمان بد نيست بدانيد فقط يک مرکز کاملا مجهز براي اين بيماران در کشورمان وجود دارد که آن هم در «ورد‌آورد» کرج واقع شده است که مرکز تخصصي درمان‌هاي دندانپزشکي کودکان معلول است و با توجه به تعداد زياد مراجعه‌کنندگان، اين مرکز جوابگوي نيازهاي فعلي کشور نيست. نکته اصلي اين است که تعداد زيادي از معلولان ذهني و حرکتي کشورمان در مراکز بهزيستي و توان‌بخشي بستري هستند و در اين مراکز زندگي مي‌کنند که از پوسيدگي‌هاي مزمن دهان و دندان و بيماري‌هاي مزمن دندان رنج مي‌برند. به همين دليل است که دانشکده‌هاي دندانپزشکي برخي از استان‌ها در تلاش‌اند تا امکانات ويژه درمان اين بيماران را فراهم کنند.

گزارشي از مرکز جراحي خيريه وردآورد کرج - نازنين دربندي

مركز جراحي محدود خيريه وردآورد كه در زمينه خدمات تخصصي دندانپزشكي معلولين ذهني فعاليت دارد، در سال ??47 به همت تني چند از خيرين با انگيزه خدمت به اقشار محروم معلول ذهني جامعه تاسيس گرديد. اين مركز از بعد خدماتي كه ارائه مي‌نمايد تنها مركز تخصصي در كشور به‌شمار آمده و در خاورميانه بي‌نظير است. تجهيز مركز به لوازم اساسي مورد نياز و تامين هزينه مواد اوليه، جلب همكاري پزشكان متخصص (استفاده از ?? تا ?0 پزشك ثابت و ??0 پزشك غير ثابت) به‌صورت رايگان استفاده از كادر مجرب و دلسوز از مهم‌ترين فعاليت‌هاي اوليه‌ اين مرکز است.

مرکز جراحي محدود خيريه ورد‌آورد کرج يکي از معدود مراکز رسيدگي به امور دندانپزشکي معلولان است. هدف از تاسيس اين مركز ارائه خدمات ويژه دندانپزشكي به معلولين ذهني است و اين اهداف شامل موارد زير است:

• حمايت از اقشار بي‌بضاعت و كم‌توان معلول ذهني در پرداخت كارمزد دندانپزشك متخصص (در اين مركز مراجعه كنندگان در حد توان خود صرفا به پرداخت هزينه مواد مصرفي اقدام مي‌نمايند.)

• پيشگيري از بيماري‌هاي مضاعف دهان و دندان

• ارتقاي سطح آگاهي خانواده‌ها در امر بهداشت و مراقبت از بيماري‌هاي دهان و دندان

• جلب همكاري متخصصين خير در ارائه خدمات تخصصي

• گسترش و توسعه مركز در مراكز استان‌هاي كشور


گاهي بيهوشي لازم است

بسياري از بيماران چون از بهره هوشي پايين‌تري برخوردار هستند قادر به همراهي و همكاري با دندانپزشك نمي‌باشند، به همين دليل اغلب آنها در اين مركز در حالت بيهوشي عمومي تحت درمان قرار مي‌گيرند. مركز مذكور داراي چهار بخش عمده است:

1 بخش راديولوژي: تجهيزات اين بخش شامل: دستگاه OPG، دستگاه عكسبرداري از تك دندان،‌ دستگاه عكسبرداري از قفسه سينه ريه شكم و... است.

2 بخش دندانپرشكي: داراي دو دستگاه يونيت دندانپزشكي با كليه تجهيزات به طور مستقل و در اتاق مجزا است.

3 بخش جراحي: شامل: اطاق ريكاوري با چهار تخت، اطاق جراحي با دو تخت مجهز به دستگاه‌هاي بيهوشي.

4 بخش استريل:‌ داراي دو دستگاه اتوكلاو است كه كار استريل البسه وسايل اتاق عمل و دندانپزشكي را انجام مي‌دهد.به دندانپزشک نيازمنديم

با گذشت چند سال از تاسيس مركز و تامين هزينه آن از سوي خيرين موسس در شرايط كنوني مركز با سيل عظيم مراجعه كنندگان از اقصي نقاط كشور مواجه است به‌طوري‌كه ديگر ارائه خدمات به اين تعداد زياد معلولان دشوار مي‌باشد. به همين دليل پرشکان و دندانپزشکان داوطلب مي‌توانند با مراجعه به اين مرکز داوطلبانه در درمان معلولان با اين مرکز همکاري کنند.


پذيرش آزاد است

ارائه خدمات به بيماران از جانب دندانپزشكان متخصص كه شاغل در دانشكده‌هاي دندانپزشكي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي
مي‌باشند، رايگان است و غالب هزينه‌هاي مركز توسط هيات امنا و از محل مشاركت‌هاي مردمي انجام مي‌پذيرد و در ازاي ارائه خدمات درماني به بيماران مبلغي دريافت مي‌گردد كه صرف بخشي از هزينه‌هاي مركز مي‌شود. پذيرش بيماران هم به‌صورت آزاد و هم از طريق ارجاع از ساير مراكز درماني مي‌باشد. بيماران پس از پذيرش مورد معاينات و آزمايشات دقيق پزشكي قرار مي‌گيرند كه در صورت نياز معمولا با يك نفر همراه از شب قبل در آن مركز بستري مي‌گردند. مركز مذكور در مجتمع خدمات بهزيستي وردآورد قرار دارد و هفته‌اي سه روز به بيماران ارائه خدمات مي‌نمايد، كه چنانچه مورد حمايت‌هاي مالي بيشتر قرار گيرد قادر به انجام وظايف بيشتري خواهد بود.

فقدان مركزي تخصصي در جهت ارائه خدمات ويژه دندانپزشكي، بيهوش نمودن بيمار و استفاده از اتاق عمل ويژه معلولين ذهني از يك سو و ويژگي‌هاي خاص معلولين ذهني از نظر همكاري بهنگام در ارائه خدمات دندانپزشكي از سوي ديگر، لزوم ايجاد مركزي مجهز و ويژه جهت ارائه راهكارهاي مناسب براي دندانپزشكي معلولين ذهني را محرز نموده است. در اين مرکز، ترميم دندان‌ها، جراحي لثه،‌ جراحي فك و صورت، جرم گيري،‌ آموزش بهداشت دهان و دندان،‌ انواع عكس‌برداري و راديولوژي انجام مي‌شود.
روند پذيرش بيمارانبيماران پس از مراجعه حضوري به بخش پذيرش و مشخص شدن ميزان و نوع همكاري به بخش‌هاي زير هدايت مي‌شوند:

الف- بخش سرپايي: بيمار به صورت سرپايي و بدون اقدام بيهوشي خدمات مورد نياز را دريافت و ترخيص مي‌گردد.

ب- بخش بيهوشي: پس از بررسي‌هاي لازم عكس‌برداري‌هاي مورد نياز انجام آزمايش‌هاي مربوطه و ارزيابي وضعيت عمومي بيمار جهت بيهوشي و عمل جراحي در اين بخش بستري و تحت درمان قرار مي‌گيرد.

منوی اصلی

نظرسنجی

نظر شما در مورد خدمات ما
 

افراد حاضر

ما 168 مهمان و 2 عضو آنلاین داریم

ارتباط با ما

جاده ساوه ، گلستان ، بلوار اصلی ، نرسیده به فلکه اول ، جنب داروخانه شبانه روزی ، شماره 212 ، طبقه اول

021-56330238 (98+)
021-56317743 (98+)

3000828889

info@helpteeth.com

آخرین مقالات

نکاتی برای مسواک زدن

نکاتی برای مسواک زدن

مسواک زدن هم نکات ریزی دارد که اگر آنها را بدانید،...
ضرورت مراقبت از دندان ها

ضرورت مراقبت از دندان ها

دهان اولین قسمت دستگاه گوارش است. داخل دهان شامل حلق،...
اثر آبسه دندان شیری

اثر آبسه دندان شیری

پیله دندان بسیار دردناک است زیرا در یک محیطی بسته و...
Header
Background Color
Text Color
Link Color
Bottom
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image